en | pl
O MUZEUM WYSTAWY WYDARZENIA PROJEKTY EDUKACJA WYDAWNICTWA PRASA ZBIORY ONLINE

MUZEUM FOTOGRAFII W KRAKOWIE
X
X


WYDARZENIA /
Cracow Gallery Weekend KRAKERS


Cracow Gallery Weekend KRAKERS to odbywający się od sześciu lat projekt promujący sztukę współczesną w przestrzeni Krakowa. CGW KRAKERS 2017, jak co roku, ma na celu stworzenie platformy komunikacyjnej, być spotkaniem ośrodków sztuki niezależnej i mieszkańców miasta. Do udziału w CGW, obok galerii prywatnych, zapraszane są instytucje publiczne, fundacje, stowarzyszenia, project roomy, nieformalne grupy i inicjatywy. W trakcie trwania projektu w przestrzeniach podmiotów zaproszonych do współpracy, zostaną zorganizowane wystawy specjalnie przygotowane na czas trwania wydarzenia.
Poza kilkudziesięcioma wystawami w galeriach dobrze znanych na kulturalnej mapie Krakowa, co roku przed szeroką publicznością odkrywane są nowe miejsca. KRAKERS stanowi forpocztę i pozwala odkryć artystyczną specyfikę miasta. Uczestnicy wydarzenia, podążając zgodnie z mapą wydarzenia, mają okazję poznać wcześniej nieznane im inicjatywy, artystów oraz ich prace. Oprócz tego, KRAKERS oferuje bogaty program towarzyszący obejmujący warsztaty, oprowadzania, spotkania z artystami, panel dyskusyjny.

KIERUNKI NAPIĘĆ

W nawiązaniu do obchodów stulecia Awangardy w Polsce, pojęcie awangardy stało się tematem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia. Idea, oprócz popularyzacji XX-wiecznych formacji artystycznych, ma na celu stworzenie przestrzeni badawczej, która pobudzałaby do teoretycznych i praktycznych eksperymentów. Trawestując Strzemińskiego, zamysł dobrze oddaje hasło rozchodzących się w rozmaite strony „kierunków napięć”. Pozwala to unaocznić awangardę w kontekście twórców uznanych, ale także młodych – być może prawdziwie „awangardowych”. Program CGW KRAKERS obejmie wydarzenia, które wpisują się w etos sztuki zrodzonej w XX. w, kontynuującą jej tradycje, ale także polemizujące z tym nurtem lub nawet kontestujące jej zdobycze.

Konkurs dla galerii „1000+”

W ramach tegorocznej edycji CGW KRAKERS zostanie zorganizowany konkurs dla galerii na najciekawszą wystawę. Członkowie specjalnie powołanego jury zapoznają się ze wszystkimi wystawami i działaniami przygotowanymi w ramach Cracow Gallery Weekend KRAKERS 2017. Mieszkańcom Krakowa, publiczności wernisażowej i uczestnikom zostanie udostępniona ankieta do głosowania tak, aby oprócz stanowiska jury wpływ na przyznanie nagrody miały także osoby odwiedzające galerie sztuki.

W program szóstej edycji Cracow Gallery Weekend Krakers, obok 36 galerii prywatnych i nieformalnych inicjatyw, włączone zostały instytucje publiczne. Nie mogło wśród nich zabraknąć również Muzeum Fotografii w Krakowie. Prezentowana w tych dniach w MHF wystawa Normana Leto "Nieistniejące przestrzenie wystaw" dla wszystkich uczestników CGW KRAKERS będzie dostępna za symboliczny 1 zł. 

Program tegorocznej edycji CGW KRAKERS dostępny na stronie http://cracowgalleryweekend.pl/program/


do góry
© Copyright MHF w Krakowie, 2018
© Copyright MHF w Krakowie, 2018
Design: teren prywatny
Design: teren prywatny
Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+