en | pl
O MUZEUM WYSTAWY WYDARZENIA BADANIA/PROJEKTY EDUKACJA WYDAWNICTWA PRASA ZBIORY ONLINE

MUZEUM HISTORII FOTOGRAFII
X
X


WYDARZENIA /
Wernisaż wystawy "OSOBLIWE"

Zapraszamy 29 września 2017 (piątek), o godz. 18:00 do siedziby MHF przy ul. Józefitów 16, gdzie odbędzie się wernisaż wystawy "OSOBLIWE".Wiele intrygujących obrazów, zdolnych wprowadzić ferment w definicjach sztuki powstało w wyniku pomyłki, przypadku lub „nieudolności” autora. Stają się one wzorcowym przyczynkiem dla ważnej i wciąż aktualnej dyskusji na temat oddziaływania obrazów.
 
Fotograficzne obrazy będące dziełem przypadku zyskują często walor nieprawdopodobieństwa, który wytrąca widza z poczucia wizualnego komfortu. W projekcie „Osobliwe” proponujemy nową i atrakcyjną dla widza formułę myślenia o fotografiach. Zamiast skupiać się na tradycyjnych już zagadnieniach preegzystencji zarejestrowanych ludzi, przedmiotów, miejsc i zdarzeń, chcemy zachęcić publiczność do zaangażowania wyobraźni i potraktowania prezentowanych na wystawie zdjęć jako nowych, otwartych, autonomicznych światów; czyli tak jak zwykle traktuje się obrazy plastyczne.
 
Wśród wybranych na wystawę fotografii znajdują się m.in. obrazy, w których zaburzona jest powszechnie przyjęta konwencja obrazowania fotograficznego, taka jak niezgodne z tzw. dobrymi praktykami fotograficznymi kadrowanie, niezgodna z tematem fotografii orientacja obrazu, zniszczenia mechaniczne i biochemiczne zniszczenia emulsji fotograficznej. Ponadto pokazane zostaną fotografie łamiące powszechnie obowiązujące kanony portretowania, zdjęcia niepokojące ze względu na niejasność i ogólny klimat zarejestrowanych sytuacji, fotografie dziwnie upozowanych ludzi i obiektów formalnie osobliwych, zdjęcia operujące różnego typu deformacjami, obrazy przedstawiające niecodzienne dla fotografii tematy (np. zdjęcia wybuchów), osobliwe portrety zwierząt (np. portrety na meblach jeden z motywów przewodnich identyfikacji wizualnej projektu), przykłady praktyk ikonoklastycznych dokonanych na fotografii (np. wydarcia, wycięcia twarzy) oraz celowe praktyki retuszu i fotomontażu w starych fotografiach.
 
Wystawa składać się będzie z około 130 fotografii precyzyjnie wyselekcjonowanych ze zbiorów MHF oraz z prywatnych kolekcji Jacka Dehnela (www.awers-rewers.pl) i Wojciecha Nowickiego. Wystawie towarzyszy publikacja w języku polskim i angielskim.
 
Wystawa oraz towarzysząca jej promocja katalogu zostały wpisane do programu wydarzeń towarzyszących tegorocznego Festiwalu Conrada www.conradfestival.pl
 
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
 
Uwaga! Przed rozpoczęciem wernisażu (piątek, 29.09.2017, godz. 17:00) odbędzie się godzina dla mediów. Dziennikarzy zainteresowanych przygotowaniem materiałów o wystawie prosimy o kontakt z biurem prasowym:
promocja@mhf.krakow.pl  503 869 431; 12 634 59 32 w. 31
 
/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
 
Muzeum Fotografii w Krakowie
 
ul. Józefitów 16
 
Wernisaż wystawy: 29 września 2017, godz. 18:00.
 
Czas trwania wystawy: 30.09–31.12.2017
 
Czynne: 
środa - piątek 11:00 - 18:00
sobota - niedz. 10:00 - 15:30
 
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
 
 
Kuratorzy wystawy: Bartosz Flak, Marta Miskowiec.
 
Koordynator wystawy: Bartosz Flak.
 
Aranżacja wystawy - Ewa Satalecka.
 
Wystawa i publikacja zostały zaprojektowane przy współpracy studentów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.
 
Partner: Festiwal Conrada www.conradfestival.pl
 
Patroni medialni: TVP Kultura, TVP3 Kraków, Radio Kraków, Fotopolis, Lounge Magazyn.
 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 

do góry
© Copyright MHF w Krakowie, 2017
© Copyright MHF w Krakowie, 2017
Design: teren prywatny
Design: teren prywatny
Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+