en | pl
O MUZEUM WYSTAWY WYDARZENIA PROJEKTY EDUKACJA WYDAWNICTWA PRASA ZBIORY ONLINE

MUZEUM FOTOGRAFII W KRAKOWIE
X
X


WYSTAWY / bieżące
Fotoreporterzy - wystawa przy ul. Rakowickiej 22
16.07-29.10.2017
1/7


Wystawa przedstawia zdjęcia jedenastu reporterów skupionych wokół tygodnika studenckiego „itd”: Krzysztofa Paweli, Sławka Biegańskiego, Andrzeja Baturo, Macieja Osieckiego, Anny Musiałówny, Macieja Musiała, Krzysztofa Barańskiego, Włodzimierza Pniewskiego, Harry’ego Weinberga, Andrzeja Polca i Stanisława Cioka. Choć ich prace można porównać z najlepszymi przykładami fotografii humanistycznej, nie są dość dobrze znani szerokiej publiczności.
 
Przełomowy czas schyłku PRL-u i stanu wojennego obfitował w ważne i spektakularne wydarzenia, których źródłem były ruchy społeczne kontestujące istniejący system polityczny. Zarówno te wielkie wydarzenia jak i życie codzienne były dokumentowane przez dziennikarzy-fotoreporterów związanych z prasą młodzieżową, którzy działali również niezależnie, rejestrując własny obraz życia Polaków. Dzięki nim powstał różnorodny, niezwykle atrakcyjny wizualnie i przede wszystkim wielowymiarowy zapis. 
 
Fotoreportaż jest wbrew pozorom trudnym rodzajem fotografii. Od jego autora oczekuje się w pierwszym rzędzie obiektywizmu, szybkiej i często śmiałej reakcji na wydarzenia i sytuacje lub umiejętnego wychwycenia i pokazania nieczytelnego i nieopisanego jeszcze zjawiska w złożonej jak wiemy rzeczywistości. Oczekuje się też refleksu, spontaniczności, a także umiejętności świeżego spojrzenia, zdziwienia się w miejscach, które bardzo często przestały być zauważane i obok których przechodzimy obojętnie. Coraz dłuższa i różnorodna historia fotografii i obrazu, którą mniej lub bardziej świadomie kontynuuje kolejny jej współtwórca, bywa wsparciem lub obciążeniem.
 
Prezentowane na wystawie zdjęcia w większości należą do kolekcji Muzeum Fotografii w Krakowie. Jest to wybór z blisko sześciuset prac fotoreporterów związanych z tygodnikiem „itd.” Fotoreportaż „Ruda się żeni” Krzysztofa Barańskiego i Sławka Biegańskiego został udostępniony przez Forum - Polską Agencję Fotografów. Zdjęcia Macieja Musiała i Herry’ego Weinberga pochodzą z prywatnych zbiorów. 
 
Muzeum Fotografii w Krakowie
 
ul. Rakowicka 22
 
Wernisaż wystawy: 15 lipca 2017, godz. 18:00.
 
Czas trwania wystawy: 16.07–29.10.2017
 
Czynne: 
środa - piątek 11:00 - 18:00
sobota - niedz. 10:00 - 15:30
 
Dojazd do siedziby tramwajem nr 2.
 
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
 
Kurator: Marta Miskowiec.
 
Koordynator wystawy: Magdalena Święch.
 
Aranżacja wystawy - Anna Zabdyrska.
 
Wspólpraca: Agencja Fotograficzna Forum, IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, Fundacja "Farma Życia".
 
Patroni medialni: Polityka, Radio Kraków, TVP3 Kraków, TVP KULTURA, Miesięcznik społeczno-kulturalny Kraków.
 
 
 
Wystawa "Fotoreporterzy" została uhonorowana lipcową Marką Radia Kraków.
 
 
 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 

do góry
© Copyright MHF w Krakowie, 2018
© Copyright MHF w Krakowie, 2018
Design: teren prywatny
Design: teren prywatny
Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+