en | pl
O MUZEUM WYSTAWY WYDARZENIA PROJEKTY EDUKACJA WYDAWNICTWA PRASA ZBIORY ONLINE

MUZEUM FOTOGRAFII W KRAKOWIE
X
X


WYSTAWY / bieżące
WOJCIECH JERZY HAS: FOTOSY FILMOWE
19.11.-31.12.2017

Wybór zdjęć ze zbiorów Muzeum Fotografii w Krakowie, przedstawiający kadry z filmów Wojciecha Jerzego Hasa.Na wystawie ukazane są kadry z filmów Wojciecha Jerzego Hasa: „Rozstanie” (1960), „Pożegnania” (1958), „Pętla” (1957), „Rękopis znaleziony w Saragossie” (1964), „Lalka” (1968), „Złoto” (1961).
 
/////////////////////////////////////////////////////////////////////////
 
Wojciech Jerzy Has (ur. 1.04.1925 – zm. 3.11.2000) – polski reżyser filmowy, scenarzysta i producent. Wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, w latach 1990 – 1996 rektor tej uczelni. Studiował w krakowskiej ASP. W 1946 ukończył Kurs Przysposobienia Filmowego w Krakowie (mieszczący się wówczas w dzisiejszej siedzibie Muzeum Fotografii w Krakowie przy ul. Józefitów 16) i rozpoczął pracę w Wytwórni Filmów Dokumentalnych. Zadebiutował w 1957 r. filmem „Pętla”, nakręconym na podstawie opowiadania Marka Hłaski. W 1998 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
 
Filmy Wojciecha Jerzego Hasa powstały w czasie, kiedy rodziła się polska szkoła filmowa. Czarno-biały obraz jego filmów był inspirowany niemieckim ekspresjonizmem i francuskim realizmem poetyckim. Reżyser chętnie zgłębiał skomplikowaną psychikę człowieka, rozwijając ten motyw w późniejszych filmach, zwłaszcza w „Sanatorium pod Klepsydrą”. By zrozumieć twórczość Wojciecha Jerzego Hasa, trzeba się wczytać w jego dzieło, chłonąć zagadkowe sceny, być otwartym na wysmakowane kadry, o niezapomnianej scenografii.
Słynny jest film Wojciecha Jerzego Hasa z 1962 r., „Jak być kochaną”, zrealizowany na podstawie opowiadania i scenariusza Kazimierza Brandysa. Część akcji filmu rozgrywa się w  czasach II wojny światowej. Lata 1964 – 1973 przyniosły kolejne dzieła: „Rękopis znaleziony w Saragossie” (1964), „Szyfry” (1966), „Lalka” (1968) oraz „Sanatorium pod Klepsydrą” (1973).
 
„Rękopis znaleziony w Saragossie” powstał na bazie książki hrabiego Jana Potockiego. Film, tak jak powieść, ma kompozycję szkatułkową. Podobnie skonstruowana jest „Księga tysiąca i jednej nocy”. Akcja toczy się wokół przygód kapitana gwardii króla Hiszpanii, Alfonsa van Wordena, który podczas wędrówki przez góry Sierra Morena napotyka dziwne postaci i wysłuchuje niesamowitych opowieści. Z każdej sceny, z każdego kadru emanuje tajemnica o wielu możliwych interpretacjach. 
 
Do wielbicieli „Rękopisu znalezionego w Saragossie” zaliczają się tacy twórcy filmowi jak: Luis Bunuel, Pedro Almodóvar, David Lynch, Francis Ford Coppola czy Martin Scorsese. Ten ostatni odnowił kopię filmu i w 1998 r. przekazał go do ponownej dystrybucji. W 2002 r. obraz pojawił się w Stanach Zjednoczonych na DVD, w ramach serii „Martin Scorsese i Francis Ford Coppola prezentują”. 

do góry
© Copyright MHF w Krakowie, 2018
© Copyright MHF w Krakowie, 2018
Design: teren prywatny
Design: teren prywatny
Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+