en | pl
O MUZEUM WYSTAWY WYDARZENIA PROJEKTY EDUKACJA WYDAWNICTWA PRASA ZBIORY ONLINE

MUZEUM FOTOGRAFII W KRAKOWIE
X
X


WYSTAWY / bieżące
TRZECI POKAZ PRAC ZAKUPIONYCH DO KOLEKCJI SZTUKI MHF
29.11-10.12.2017
1/4


W listopadzie i grudniu 2017 w siedzibie MHF przy ul. Józefitów 16 odbywać się będą pokazy prac zakupionych do Kolekcji Sztuki Współczesnej MHF w ramach Nabytków 2017. W dniach 29 listopada - 10 grudnia 2017 roku zapraszamy na trzeci z czterech pokazów prac, wzbogacających cenną kolekcję MHF, który odbędzie się w siedzibie Muzeum Fotografii w Krakowie przy ul. Józefitów 16. Na pokazie zaprezentowane zostaną prace Kobasa Laksy i Jana Dziaczkowskiego.
 
Jan Dziaczkowski 
W zupełnie inny sposób podchodził do gotowego materiału zdjęciowego malarz - Jan Dziaczkowski, który jest jednym z bardziej interesujących kontynuatorów tradycji fotomontażu. Jego wykonane w tradycyjnej technice wyklejania, niewielkie, a jednocześnie niezwykle precyzyjne prace zachwycają surrealistycznym nastrojem oraz absurdalnym poczuciem humoru i niczym nieskrępowanymi skojarzeniami. Autor tworzy własne fantastyczne światy, ocierające się niekiedy, jak w serii „Keine Grenze” o political fiction.
 
Kobas Laksa 
Kobas Laksa w ciekawy sposób włącza się w nurt fotomontażu zapoczątkowany sto lat temu przez dadaistów i konstruktywistów. Podobnie jak pionierzy gatunku wykorzystuje fotografię nie do odtwarzania rzeczywistości, ale do wizualizowania własnych wyobrażeń. Jednym z nich jest praca „Roller Coaster Warsaw” pokazująca futurystyczny obraz Warszawy, który jednocześnie staje się ciekawym komentarzem do współczesnych realiów. 
 
Dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (program Regionalne kolekcje sztuki współczesnej), a także Gminy Miejskiej Kraków, Kolekcja Sztuki MHF została uzupełniona o 74 prace 10 wybitnych twórców, czyli: Kuby Dąbrowskiego, Mikołaja Długosza, Alicji Dobruckiej, Jana Dziaczkowskiego, Nicolasa Grospierre’a, Roberta Kuśmirowskiego, Kobasa Laksy, Szymona Rogińskiego, Tomasza Saciłowskiego i Andrzeja Tobisa.
 
Celem tegorocznych zakupów było uzupełnienie kolekcji MHF o dzieła reprezentujące najnowsze tendencje zarówno w fotografii, jak i w sztuce, wśród których ważną rolę odgrywa między innymi dokumentowanie rzeczywistości. Czynnikiem priorytetowym decydującym o wyborze danej pracy było wykorzystanie przez autorów – fotografów i artystów nie-fotografów – nowych, specyficznych dla swoich czasów sposobów obrazowania lub analizowanie fenomenu obrazowania, w tym obrazowania fotograficznego. 
 
Uzupełnienie Kolekcji Sztuki Muzeum Historii Fotografii w Krakowie w ramach programu Regionalne kolekcje sztuki współczesnej dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 

do góry
© Copyright MHF w Krakowie, 2018
© Copyright MHF w Krakowie, 2018
Design: teren prywatny
Design: teren prywatny
Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+