en | pl
O MUZEUM WYSTAWY WYDARZENIA PROJEKTY EDUKACJA WYDAWNICTWA PRASA ZBIORY ONLINE

MUZEUM FOTOGRAFII W KRAKOWIE
X
X


EDUKACJA / oferta edukacyjna
LEKCJE MUZEALNE

OFERTA CAŁOROCZNA
uczniowie gimnazjów i liceów (ok. 12-19 lat)

1/2


Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie oferuje zestaw lekcji muzealnych, które mogą być uzupełnieniem programu nauczania oraz zachętą dla nauczycieli i pedagogów do czynnego uczestnictwa w programie, który obejmuje tematykę związaną z historią i rozwojem techniki fotografii od czasów najdawniejszych po czasy współczesne. Lekcje są prowadzone przez pracowników merytorycznych muzeum, specjalistów z wybranych dziedzin fotografii. W czasie trwania lekcji oferujemy młodzieży kontakt z eksponatami muzealnymi, prezentację fachowej literatury oraz pokazy slajdów.


Koszt zajęć 75 PLN + bilet wstępu
Zajęcia trwają od 60 do 90 min.

Informacja oraz rezerwacja:
poniedziałek-piątek 8.00-15.00
nr tel. 12 634-59-32 w. 31
aneta.kopczacka@mhf.krakow.pl

 


TEMATY LEKCJI


Wokół Powstania Styczniowego. O czym mówią fotografie ze zbiorów Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie.
Odczyt połączony z prezentacją zbiorów

Dziewiętnastowieczne techniki fotograficzne
Omówienie najważniejszych, używanych w XIX wieku technik fotograficznych.

Wykład połączony z pokazem poświęcony jest najważniejszym używanym w XIX wieku technikom fotograficznym. Zostaną zaprezentowane dawne materiały fotograficzne od najstarszej techniki – dagerotypii , poprzez procesy negatywowo-pozytywowe oparte na kolodionie, do materiałów żelatynowych. Uzupełnieniem tego będzie omówienie dawnych papierów fotograficznych: albuminowych, kolodionowych i żelatynowo- srebrowych. Będzie można szczegółowo oglądnąć omawiane obiekty - biorąc je do ręki (w białych rękawiczkach). Na pewno zaciekawi słuchaczy prezentacja warsztatu XIX wiecznego fotografa oraz sposoby wykonywania zdjęć za pomocą dawnego sprzętu fotograficznego. Na koniec krótki instruktaż jak poznać w jakiej technice zostały wykonane zdjęcia.
Lekcję prowadzi: Marek Maszczak (Dział Techniki i Technologii Fotografii)

L.J.M. Daguerre - Twróca pierwszych obrazów fotograficznych
Osoba wynalazcy oraz sprzęt fotograficzny, którym się posługiwał.
Wykład, prezentacja aparatu, pokaz dagerotypów.

Dagerotypia to pierwsza ze srebrowych technik fotograficznych, która była praktycznie wykorzystywana do uzyskiwania obrazów za pośrednictwem kamery fotograficznej.
W wykładzie zostanie przedstawiona osoba wynalazcy - L.J.M Daguerre’a oraz wszelkie okoliczności, które towarzyszyły odkryciu fotografii. Wykładowca przedstawi szczegółowo sam proces fotograficzny a także wiele ciekawostek związanych z wynalazkiem. Będzie możliwość obejrzenia przykładów fotografii na srebrnych płytach, również tych wykonanych przez prowadzącego wykład.
Zajęcia prowadzi: Zbigniew Chadaj (Dział Techniki i Technologii Fotografii)

Mokry kolodion - Frederick Scott Archer i jego technika
Wykład przywołujący postać wynalazcy i prezentacja etapów tworzenia fotografii metodą mokrego kolodionu.

W XIX wieku fotografowie najczęściej wykonywali zdjęcia na „mokrych płytach” negatywowych. Taka płyta powleczona płynnym kolodionem, umieszczona wewnątrz aparatu, w doskonały sposób rejestrowała rzeczywistość.W przeciwieństwie do dagerotypii umożliwiała wykonanie wielu kopii na papierze fotograficznym.
Wykładowca przestawi postać mało znanego wynalazcy tej techniki - Fredericka Scotta Archera. Prowadzący w sposób przystępny opowie słuchaczom o tajnikach warsztatu fotografii kolodionowej, prezentując również animowany film pokazujący przebieg samego procesu. W czasie wykładu będzie można oglądnąć przykłady fotografii kolodionowych wykonanych własnoręcznie przez prelegenta.
Zajęcia prowadzi: Zbigniew Chadaj (Dział Techniki i Technologii Fotografii).

Fotoreportaż - cechy charakterystyczne

Podczas lekcji zostanie omówiony fotoreportaż, jako gatunek fotografii, posiadający własną specyfikę, historię i mistrzów. W drugiej części  przedstawione zostaną sposoby tworzenia informacji za pomocą  pojedynczych zdjęć lub zestawów. Na przykładach pokazane zostanie, w jaki sposób działają na nas obrazy i w czym są one lepsze od napisanego tekstu.

Po tym wprowadzeniu pokazane zostaną znajdujące się w kolekcji Muzeum znakomite zdjęcia grupy polskich fotoreporterów z przełomu lat 70. i 80., między innymi Sławka  Biegańskiego, Anny Musiałówny, Macieja Osieckiego, Krzysztofa Paweli. Ich zdjęcia są nie tylko najlepszymi przykładami dziennikarstwa   fotograficznego, ale również można na nich zobaczyć jak na fotografii pokazana została polska rzeczywistość w czasach schyłku PRL-u, stanu  wojennego i ruchów społecznych.

Fotografia artystyczna w Polsce i na świecie
Tendencje w fotografii artystycznej i przegląd technik fotograficznych.
Wykład i pokaz slajdów.

Fotografia ojczysta Jana Bułhaka 

Założenia programowe – ich realizacja do roku 1939 i po 1945 roku.
Wykład i pokaz slajdów.

Współczesny warsztat fotografa - teoria i praktyka
optyka - chemia - zapis cyfrowy - perspektywy

Wykład i prezentacja.
 

 


Uwaga: nie mamy możliwości pracy z grupami nie zgłoszonymi!
 


do góry
© Copyright MHF w Krakowie, 2019
© Copyright MHF w Krakowie, 2019
Design: teren prywatny
Design: teren prywatny
Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+