en | pl
O MUZEUM WYSTAWY WYDARZENIA PROJEKTY EDUKACJA WYDAWNICTWA PRASA ZBIORY ONLINE

MUZEUM FOTOGRAFII W KRAKOWIE
X
X


WYDARZENIA /
Noc Muzeów w Muzeum Fotografii w Krakowie
Program Nocy Muzeów 2017 w Muzeum Fotografii w Krakowie


W piątek, 19 maja 2017 roku odbędzie się w Krakowie 14. edycja Nocy Muzeów. Tegoroczna, międzynarodowa edycja odbywa się pod hasłem: "Muzea i kontrowersje. Wypowiedzieć niewypowiedziane". MHF corocznie aktywnie włącza się w globalną kampanię informacyjną ICOM poprzez nasze kanały informacyjne.
W tym dniu w Muzeum Fotografii w Krakowie widzowie będą mogli obejrzeć poniższe ekspozycje:
 
Wystawa stała – PORTRET
Analiza zjawiska portretu fotograficznego została nieprzypadkowo wybrana jako temat pierwszej odsłony nowej ekspozycji stałej, ponieważ portret jest jednym z bardziej charakterystycznych dla kultury zachodniej typów obrazu, w którym jak w soczewce skupiają się wszelkie dokonujące się na przestrzeni dziejów zmiany estetyczne. Do połowy XIX wieku największą popularnością cieszyły się wizerunki malarskie. Wynalezienie fotografii zdecydowanie zmieniło sytuację. Piorunujący rozwój tego medium, pociągający za sobą obniżkę cen portretu i powszechność dostępu, uczynił z niego absolutnego lidera w tej dziedzinie. Na przestrzeni swej historii portret fotograficzny przechodził liczne przemiany, podporządkowane zarówno ograniczeniom i możliwościom technologicznym, jak i zmianom kulturowym oraz społecznym, zachodzącymi w świecie.
Wystawa jest bardziej zasygnalizowaniem wieloaspektowości tematyki portretu, niż jego wyczerpującym przedstawieniem. Wybranych zostało kilka ważnych wątków z bogatej historii, które posłużą jako ilustracja szerszych zjawisk. Zostaną one zaprezentowane w kolejnych salach przestrzeni galeryjnej MHF.
 
Paweł Kowalewski - „MOC I PIĘKNO. Bardzo subiektywna historia polskich matek”
Wystawa Moc i piękno. Bardzo subiektywna historia polskich matek stanowi pewnego rodzaju hołd oddany młodym kobietom, które urodziły się na początku XX wieku, a ich młodość przypadła na czas II wojny światowej i rozkwitu dwóch największych ustrojów totalitarnych. Na wystawę składa się 10 obrazów, dużych portretów pięknych, młodych kobiet wraz z subiektywną opowieścią dzieci o ich życiu i o tym, jak one je pamiętają. Prace wykonane zostały specjalną farbą, której trwałość oblicza się na 1 rok. Po tym czasie wyblakną. Oczywiście można o nie zadbać i chronić jak ikony w świątyniach przed promieniami UV. Ale można również patrzeć na nie i obserwować, jak powoli i systematycznie stają się coraz mniej widocznym znakiem, który finalnie pozostanie tylko w naszej pamięci. Historia o polnische mame stała się pretekstem, by opowiedzieć także o pokoleniu odchodzącym, które ukształtowało nas – ludzi obecnie stanowiących siłę tego świata. Sylwetki z wystawy w pewien sposób stały się symbolem całego pokolenia – tych wszystkich kobiet, które przed laty dźwigały na swych barkach naznaczone totalitaryzmem młodzieńcze doświadczenia, by móc potem na pozór normalnie funkcjonować. Specjalnie na Noc Muzeów wystawa zostanie udostępniona zwiedzającym 2 dni przed wernisażem wystawy Pawła Kowalewskiego „Moc i piękno”, który odbędzie się w MHF w niedzielę 21 maja 2017 r. o godz. 18:00.
 
Ponadto w ramach Nocy Muzeów odbędzie się kiermasz wydawnictw MHF pod hasłem KOT W WORKU, który już w ubiegłym roku cieszył się ogromną popularnością wśród odwiedzających nasze muzeum.
Zapraszamy 19 maja 2017, tradycyjnie między godziną 19:00 a 1:00. Jednocześnie informujemy, że 19 maja Muzeum będzie czynne dopiero od godziny 19:00. Więcej o Nocy Muzeów na www.krakowskienoce.pl 

do góry
© Copyright MHF w Krakowie, 2019
© Copyright MHF w Krakowie, 2019
Design: teren prywatny
Design: teren prywatny
Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+