en | pl
O MUZEUM WYSTAWY WYDARZENIA PROJEKTY EDUKACJA WYDAWNICTWA PRASA ZBIORY ONLINE

MUZEUM FOTOGRAFII W KRAKOWIE
X
X


WYDARZENIA /
SMART OBIEKT. MIMOWOLNE PERWERSJE RZECZY
1/7


 
 
SMART OBIEKT
MIMOWOLNE PERWERSJE RZECZY
POD REDAKCJĄ AGATY PANKIEWICZ, MARCINA PRZYBYŁKO I MARTY MISKOWIEC
 
Książka wydana wspólnie z Wydawnictwem Czarne i Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie
 
Autorzy tekstów: Stanisław Lem, Marta Miskowiec, Tomasz Rakowski, Zdzisław Skrok, Marcin Smerda, Roch Sulima, Ziemowit Szczerek, Jerzy Vetulani
 
Autorzy eseju fotograficznego: Agata Pankiewicz i Marcin Przybyłko
 
Autorzy projektu Smart obiekt poruszają się w kręgu rzeczy. Są to pozornie nieistotne przedmioty, które powstały z praktycznej potrzeby i pod wieloma względami przypominają prototypy. Tworzy się je w doraźnych okolicznościach, a ich kształt bywa tak nieporadny i ułomny, że brak rzetelnej konstrukcji oraz współbrzmienia funkcji i formy zastanawia (i niepokoi). Z założenia tymczasowe, z natury stworzone jako antyprojekty są jednak trwale obecne w naszej codzienności. Autorów interesuje proces ich powstawania, charakter, a także głębsze tło relacji człowieka i rzeczy.
 
W książce – oprócz eseju fotograficznego autorstwa Agaty Pankiewicz i Marcina Przybyłki – znajdują się teksty napisane specjalnie na potrzeby tego projektu (z wyjątkiem bajki Stanisława Lema), w tym jeden z ostatnich autoryzowanych wywiadów z prof. Jerzym Vetulanim.
 
Wszyscy zaproszeni autorzy to wnikliwi interpretatorzy materialnej rzeczywistości.
 
Krakowska Premiera Książki
30 LISTOPADA 2017, 18:30
Kraków, Cheder, ul. Józefa 36
SPOTKANIE Z AGATĄ PANKIEWICZ, MARCINEM PRZYBYŁKO I ZIEMOWITEM SZCZERKIEM
 
Warszawska Premiera Książki
5 GRUDNIA 2017, 18:00
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
Warszawa, plac Małachowskiego 3
SPOTKANIE Z AGATĄ PANKIEWICZ, MARCINEM PRZYBYŁKO, PROF. ROCHEM SULIMĄ I ZDISŁAWEM SKROKIEM
 
 
Ta książka zawiera zdjęcia dziurawego tynku, kapliczek i produktów wędliniarskich. Można w niej znaleźć także rynny, rury, złączki. Niektóre instalacje zmontował jakiś mroczny geniusz, Piranesi robót hydraulicznych. 
Jest to rzecz o sztuce łatania. O rzemiośle sztukowania. O kleceniu z tego, co jest pod ręką. O zaradności, czyli zgodzie na regułę i próbach zmajstrowania sobie wyjątku. 
Zapewne można to uznać za opowieść o Polsce, o modernizacji, peryferyjności i tym podobnych. Na szczęście jest to po prostu książka o ludziach i dziwnych przedmiotach.
 
Marcin Wicha
 
„Smart obiekt” to wciągająca podróż po peryferiach, uważne spojrzenie na świat przedmiotów, które wymykają się jednoznacznym klasyfikacjom. Znamy świetnie te samoróbki, „przydasie”, spryciule, które czają się w naszych mieszkaniach albo tuż za rogiem. Tworzone z potrzeby przetrwania, zaradzenia „tu i teraz”, upiększenia czy zmaterializowania fantazji są trwałymi elementami naszej mentalno-materialnej rzeczywistości. Poza jakimkolwiek porządkiem, dzikie i jednocześnie ograniczone, spełniają swoje funkcje, igrając z przyjętymi formami i katalogami masowo produkowanych rzeczy. Możemy je odrzucić, skrytykować, obśmiać albo – tak jak autorzy zdjęć i esejów – spróbować zrozumieć i osadzić w szerszym kontekście. Co nam daje włączenie smart obiektów do rozmyślań o nas i przestrzeni? Okazuje się, że o wiele więcej, niż się spodziewamy.
 
Agnieszka Obszańska, Program 3 Polskiego Radia

do góry
© Copyright MHF w Krakowie, 2018
© Copyright MHF w Krakowie, 2018
Design: teren prywatny
Design: teren prywatny
Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+