en | pl
O MUZEUM WYSTAWY WYDARZENIA PROJEKTY EDUKACJA WYDAWNICTWA PRASA ZBIORY ONLINE

MUZEUM FOTOGRAFII W KRAKOWIE
X
X


WYDARZENIA /
PLANY MODERNIZACYJNE MUZEUM FOTOGRAFII NA NAJBLIŻSZE LATA
1/8


Od 1 stycznia 2018 roku Muzeum Fotografii w Krakowie zostało zamknięte dla zwiedzających  z  powodu zbliżającej się modernizacji dotychczasowej siedziby przy ul. Józefitów 16 oraz dawnej Zbrojowni przy ul. Rakowickiej 22. Najbliższym wyzwaniem dla naszego Muzeum będzie skomplikowana pod względem logistycznym przeprowadzka zbiorów, które mają być ulokowane w magazynach Muzeum Śląskiego w Katowicach. Zapakowanych i przewiezionych zostanie ponad 70 tys. Obiektów MHF: zdjęć, dokumentów, kliszy, aparatów fotograficznych, kamer, a także cały księgozbiór. 
"To rozwiązanie wydaje się najbardziej racjonalne, nawet jeśli wiąże się z pewnymi kosztami. Jest to obiekt spełniający wszelkie wymagania – zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i warunków konserwatorskich. Gdybyśmy przenosili się w inne miejsce w Krakowie, spore wydatki wygenerowałoby przystosowanie go na potrzeby magazynu muzealnego" – powiedział PAP Marek Świca, dyrektor Muzeum Fotografii w Krakowie.
Jak podkreślił muzeum – mimo remontu - chce utrzymywać kontakt z publicznością, dlatego wystawa stała „Portret” trafi do zabytkowej Strzelnicy. Oprócz przestrzeni wystawienniczej będzie tam działał lokal gastronomiczny, a także muzealna biblioteka i księgarnia. Dodatkową atrakcję stanowi blisko hektarowy ogród otaczający budynek na Woli Justowskiej. Planowane jest przekształcenie go w miejsce przyjemnego relaksu, gdzie będzie można zagrać w petanque (bule), urządzić piknik, a także dobrze się bawiąc w magicznym ogrodzie doświadczeń zgłębiać tajniki percepcji oraz historię strzelnicy, z której korzystali m.in. członkowie Związku Strzeleckiego.
"Chcemy organizować tam projekty edukacyjne, spotkania dla publiczności oraz wydarzenia dla mieszkańców dzielnicy i osób, które na nowo odkryją to miejsce" – mówi Marek Świca.
Dyrekcja i administracja MHF oraz pracownie konserwatorskie zostaną umieszczone w budynku dawnego dworca głównego PKP. Muzeum Fotografii w Krakowie będzie dysponowało jeszcze jedną przestrzenią - magazynem, w którym będą inwentaryzowane i opisywane zbiory przejęte przez Gminę Miejską Kraków po Krakowskim Towarzystwie Fotograficznym.
Remont siedziby przy ul. Józefitów rozpocznie się w tym roku i potrwa do roku 2020. Budynek, który ma obecnie 1,3 tys. m kw. powierzchni użytkowej, będzie miał 1,8 tys. m kw. Jego modernizacja ma kosztować 21 mln zł brutto. Równolegle prowadzana będzie inwestycja przy Rakowickiej, gdzie na cele ekspozycyjne przeznaczonych zostanie ok. 800 do 1 tys. metrów kwadratowych. Koszt adaptacji tego obiektu szacowany jest na 31 mln zł brutto i ma się zakończyć w grudniu 2020.
„Po zakończeniu tych inwestycji muzeum będziemy dysponowało przestrzenią, umożliwiającą nam rozwój. Będziemy też mogli nawiązywać partnerskie relacje z podobnymi instytucjami działającymi w Polsce i w Europie” – mówi Dyrektor MHF Marek Świca.
 
(PAP/ materiały MHF)

do góry
© Copyright MHF w Krakowie, 2019
© Copyright MHF w Krakowie, 2019
Design: teren prywatny
Design: teren prywatny
Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+