en | pl
O MUZEUM WYSTAWY WYDARZENIA PROJEKTY EDUKACJA WYDAWNICTWA PRASA ZBIORY ONLINE

MUZEUM FOTOGRAFII W KRAKOWIE
X
X


WYDARZENIA /
DNI OTWARTE MHF NA STRZELNICY
1/6


Zapraszamy 15 i 16 września 2018 (sobota-niedziela), w godz. 10:00-18:00 na DNI OTWARTE MHF NA STRZELNICY!
 
W programie:
- otwarcie wystawy stałej „Portret” w nowej siedzibie MHF
- otwarcie wystawy czasowej nowych nabytków: 30 fotografii Wojciecha Plewińskiego z cykli: "Starcy", "Dziewczyny", "Ziemie Zachodnie" 
- spotkanie z fotografem Wojciechem Plewińskim
- otwarcie wystawy plenerowej „Plewiński. Na scenie”
- premiera albumu „Plewiński. Na scenie”
- premiera albumu „Szkice do portretu”
- oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej „Portret”
  oraz wiele innych atrakcji :)
 
Wstęp wolny!
Serdecznie zapraszamy!
 
Miejsce: Muzeum Fotografii w Krakowie
Strzelnica, Ul. Królowej Jadwigi 220, Kraków
 
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
 
// Wystawa „Nabytki MHF 2018: Wojciech Plewiński”
 
W 2018 roku Muzeum Fotografii w Krakowie, dzięki wsparciu Gminy Miejskiej Kraków, powiększyło swoją kolekcję o wybór 30 zdjęć Wojciecha Plewińskiego. Od 15 września 2018 roku można będzie je obejrzeć na wystawie w nowej siedzibie MHF – zabytkowej Strzelnicy na Woli Justowskiej w Krakowie.
Dotychczas w zbiorach Muzeum znajdowało się nieco ponad 40 fotografii teatralnych i portretowych autorstwa Wojciecha Plewińskiego. Wartość nowego nabytku określa przede wszystkim jego różnorodność. Pierwsza część wystawy odnosi się do obszaru twórczości Wojciecha Plewińskiego, z którym kojarzony jest najczęściej: współpracy z tygodnikiem “Przekrój” i stylowymi portretami, które trafiały na okładki tego magazynu. Drugi element ekspozycji stanowić będą portrety wykonane w 1964 i 1965 roku podopiecznym Domu Pomocy Społecznej im. Ludwika i Anny Helclów w Krakowie. Trzeci, odrębny cykl, to fotografie reportażowe pochodzące z serii “Ziemie Zachodnie”, wykonane w drugiej połowie lat 50-tych XX wieku.
Wystawa zaprezentuje trzy odrębne obszary zainteresowań i praktyki zawodowej Autora, ukazując jedynie fragment rozległego, powstającego przez dziesiątki lat, masywu fotograficznego.
Równolegle na terenie Strzelnicy prezentowana będzie również wystawa plenerowa pt. „Plewiński. Na scenie”, towarzysząca premierze albumu pod tym samym tytułem.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
// Wystawa stała „Portret”
 
Analiza zjawiska portretu fotograficznego została nieprzypadkowo wybrana jako temat ekspozycji stałej Muzeum Fotografii w Krakowie, ponieważ portret jest jednym z bardziej charakterystycznych dla kultury zachodniej typów obrazu, w którym jak w soczewce skupiają się wszelkie dokonujące się na przestrzeni dziejów zmiany estetyczne.
Do połowy XIX wieku największą popularnością cieszyły się wizerunki malarskie. Wynalezienie fotografii zdecydowanie zmieniło sytuację. Piorunujący rozwój tego medium, pociągający za sobą obniżkę cen portretu i powszechność dostępu, uczynił z niego absolutnego lidera w tej dziedzinie. Na przestrzeni swej historii portret fotograficzny przechodził liczne przemiany, podporządkowane zarówno ograniczeniom i możliwościom technologicznym, jak i zmianom kulturowym oraz społecznym, zachodzącymi w świecie.
Wystawa bardziej sygnalizuje wieloaspektowość tematyki portretu, niż jest jego wyczerpującym przedstawieniem. Wybranych zostało kilka ważnych wątków z bogatej historii, które posłużą jako ilustracja szerszych zjawisk. Wystawa od 13 maja 2017 roku była prezentowana w siedzibie Muzeum Fotografii w Krakowie przy ul. Józefitów 16, gdzie cieszyła się dużym zainteresowaniem odbiorców. Dzięki nowej aranżacji ekspozycja stała będzie po przerwie prezentowana w siedzibie Muzeum na Strzelnicy.
 
// Oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej „Portret”
 
16.09.2018 (niedziela), godz. 12:00, 14:00, 16:00
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
// Spotkanie z Wojciechem Plewińskim oraz promocja albumu „Plewiński. Na scenie”
 
15.09.2018 (sobota), godz. 13:00
Prowadzenie: Wojciech Nowicki
 
 
// Album „Plewiński. Na scenie”
 
Album fotografii Wojciecha Plewińskiego ma charakter zarazem fotograficzny i dokumentalny, specjalistycznie teatrologiczny. Jego celem jest jak najlepsze ukazanie rozległości dokumentacji stworzonej przez Artystę, jedynej w swoim rodzaju na terenie Polski, obejmującej ponad osiemset spektakli wystawionych od 1959 roku przez kolejne półwiecze, a jednocześnie przemiany języka wizualnego teatru w tym okresie. Album zawiera około dwustu fotografii i prezentuje zdjęcia z około 50 spektakli.
Mamy tu do czynienia z bardzo niewielkim wycinkiem twórczości wybitnego fotografa Wojciecha Plewińskiego. O tym, że to niewielki wycinek, można się przekonać, spoglądając choćby na daty: autor urodził się w 1928 roku w Warszawie, zaczął fotografować około roku 1953, współpracę z „Przekrojem”, najważniejszym pracodawcą w jego zawodowym życiu, rozpoczął w roku 1957, a dwa lata później po raz pierwszy zrobił zdjęcia dokumentujące przedstawienie teatralne. […]W teatrze znalazł się, jak wszędzie i zawsze, nieco przez przypadek. Pierwsze zlecenie dostał za kogoś, na zastępstwo, a potem już tak zostało. „Widać się spodobało”, mówi, nie wiadomo, z leciutką ironią czy rzeczywistą nadzieją. […]Zrozumienie zasad panujących w tym dziwnym, zamkniętym świecie zajęło mu trochę czasu. Zanim je jednak zrozumiał, za dobrą monetę przyjął własne. Plewińskiego fotografa, również teatralnego, cechuje bowiem nieodmiennie to samo: bezwiedne rozpychanie się łokciami, tworzenie wokół siebie przestrzeni, oglądanie rzeczywistości na własny sposób. Widz przyjmuje to zrazu naturalnie, zdjęcia Plewińskiego przedstawiają przecież teatr, są tu pełne plany, szerokie ujęcia obejmujące całą scenę, konieczne, jeśli się chce pokazać scenografię. Są kluczowe sceny, sceniczne dzianie się, są zdjęcia jakby stworzone do teatralnej witryny – to było przecież w czasach, kiedy fotografia teatralna wisiała w witrynach, takich jak u szewca czy parasolnika, produkt, przedstawienie, był wystawiony do oglądania, do oceny: warto kupić bilet czy nie. Zastanowienie przychodzi spóźnione: te zdjęcia są zasadniczo inne. Ich odmienność jest niełatwa do nazwania od razu, złożona. […]
Wojciech Nowicki
[fragment tekstu „Fotograf na scenie”]
 
Wybór zdjęć i koncepcja: Wojciech Nowicki
Wydawca: Muzeum Fotografii w Krakowie / Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie
Publikacja współfinansowana przez Gminę Miejską Kraków oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie w ramach Konkursu Fotografii Teatralnej.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
// Album „Szkice do portretu”
 
Książka „Szkice do portretu” jest autorską propozycją opowiedzenia o fenomenach związanych z szeroko pojmowaną fotografią z perspektywy jednej z najpopularniejszych form obrazowania – portretu.
Historia fotografii nie jest jedną opowieścią. To meandrujące, wielowarstwowe i nieraz trudne do rekonstrukcji historie, w których zmieszane są w różnych proporcjach indywidualna pomysłowość i prawa wielkich rynków, gotowość do odkrywania nowych terytoriów i strach przed zmianą, konwencja i wolność, potrzeba dokumentacji i wiara w siłę obrazu. Każdy z tropów, którymi można podążyć, jest na swój sposób fascynujący, każdy udowadnia, że żywa tkanka kultury zawiera w sobie nadmiar, którego odkrywanie za każdym razem na nowo staje się przygodą. Zbiór tekstów i fotografii składających się na tę publikację można czytać w wybrany przez siebie sposób, bądź podążając za tokiem zasugerowanej narracji, bądź wybierając z niej poszczególne zagadnienia dotyczące między innymi rozwoju technologii, konwencji obrazowania czy prawa autorskiego.
Zaproszenie odbiorcy do aktywnego podążania za własnymi zainteresowaniami i wyborami, jak i próby stworzenia przystępnej formuły przekazywania specjalistycznej wiedzy wpisują się w nową propozycję funkcjonowania Muzeum Fotografii w Krakowie.
Publikacja towarzyszy wystawie stałej „Portret”.
 

do góry
© Copyright MHF w Krakowie, 2018
© Copyright MHF w Krakowie, 2018
Design: teren prywatny
Design: teren prywatny
Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+