en | pl
O MUZEUM WYSTAWY WYDARZENIA PROJEKTY EDUKACJA WYDAWNICTWA PRASA ZBIORY ONLINE

MUZEUM FOTOGRAFII W KRAKOWIE
X
X


WYDARZENIA /
Spotkanie z Wojciechem Plewińskim
1/4


Zapraszamy na spotkanie z Wojciechem Plewińskim - jednym z czołowych polskich fotografów powojennych, bohaterem najnowszej publikacji MHF pt. „Plewiński. Na scenie”. 
 
Spotkanie będzie okazją do rozmowy z Artystą na temat jedynej w swoim rodzaju, imponującej swoimi rozmiarami dokumentacji fotograficznej, obejmującej ponad osiemset spektakli wystawionych od 1959 roku przez kolejne półwiecze, a jednocześnie przemian języka wizualnego teatru w tym okresie. Album „Plewiński na scenie” zawiera ok. 200 fotografii i prezentuje zdjęcia z około 50 spektakli.
 
Uczestnicy spotkania:
Wojciech Plewiński – fotograf, jeden z najbardziej wszechstronnych polskich artystów powojennych.
oraz
Wojciech Nowicki - pisarz, fotograf, autor publikacji poświęconych fotografii oraz koncepcji albumu „Plewiński. Na scenie”
 
Miejsce:
Kraków, Muzeum Fotografii w Krakowie
Budynek zabytkowej Strzelnicy
ul. Królowej Jadwigi 220, Kraków
 
15.09.2018 r., godz. 13:00
WSTĘP WOLNY!
 
Spotkanie towarzyszy publikacji oraz wystawie plenerowej pod tym samym tytułem, prezentującej 20 fotografii Wojciecha Plewińskiego pochodzących z różnych spektakli wystawionych w krakowskich teatrach w drugiej połowie XX wieku.
 
Wydawca: Muzeum Fotografii w Krakowie / Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie
Publikacja współfinansowana przez Gminę Miejską Kraków oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie w ramach Konkursu Fotografii Teatralnej.
 
Patroni medialni: TVP Kultura, TVP3 Kraków, Radio Kraków, Fotopolis, Format.
 
-------------------------------------------------------------------------------------------
Wojciech Plewiński - artysta urodzony w Warszawie, w sierpniu tego roku będzie obchodził swoje 90. urodziny. Od 1948 roku do dziś jest związany z Krakowem. Tu w połowie lat 50. XX wieku ukończył studia na wydziale architektury Politechniki Krakowskiej i został przyjęty w poczet członków Związku Polskich Artystów Fotografików. W roku 1957 związał się zawodowo z redakcją tygodnika kulturalnego „Przekrój”, gdzie pracował do roku 1996.
 
Należy do najważniejszych przedstawicieli pokolenia polskich fotografów powojennych, jest jednym z najbardziej wszechstronnych polskich fotografów. Największej popularności przysporzyły mu publikowane na okładkach tygodnika „Przekrój” portrety młodych kobiet, wśród których były wizerunki m. in.: Anny Dymnej, Beaty Tyszkiewicz, Barbary Kwiatkowskiej, Teresy Tuszyńskiej i Ewy Krzyżewskiej.
Wojciech Plewiński jest autorem zarówno zdjęć portretowych, reklamowych, plenerowych, jak i reportaży. Te ostatnie tworzone między rokiem 1957 – 2007 przypomniała ostatnia znakomita wystawa zorganizowana w ubiegłym roku przez Fundację Sztuk Wizualnych w Muzeum Manggha. Wciąż nie w pełni rozpoznaną szerokiej publiczności jest jego fotografia teatralna, której jest niekwestionowanym mistrzem. Znakomite zdjęcia rejestrujące polskie życie teatralne, dokumentują przedstawienia czołówki polskich reżyserów, m.in. Jerzego Grzegorzewskiego, Krystiana Lupy, Andrzeja Wajdy. Plewiński od lat połowy ubiegłego wieku po początek wieku XXI udokumentował ponad 820 spektakli w różnych ośrodkach w Polsce. Dokumentacja polskiego życia teatralnego stanowi zatem w sposób oczywisty olbrzymi i bodaj najważniejszy wycinek twórczości fotograficznej Wojciecha Plewińskiego. 
 
„Przygodę z Melpomeną” rozpoczął w 1959 roku fotografując spektakle prezentowane na scenach krakowskich teatrów: Rapsodycznego, Słowackiego i Starego. Później fotografował również przedstawienia odbywające się na deskach Teatru STU i Teatru Ludowego w Krakowie, oraz teatrów w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Chorzowie, Tarnowie, Bielsku, Łodzi i Zakopanem. Wśród nich znalazły się dokumentacje spektakli całej czołówki polskich reżyserów, m.in. Jerzego Grzegorzewskiego, Krystiana Lupy, Andrzeja Wajdy, rozbuchane wizualnie dokumentacje spektakli Krystyny Skuszanki ze scenografią Józefa Szajny.
 
Przez wiele lat związany był również z Piwnicą pod Baranami. 
Pod koniec lat 50. brał też udział w spotkaniach muzyków Jazz Camping na Kalatówkach. Przez całe życie wykonywał również portrety ludzi związanych z Krakowem.
Wojciech Plewiński to bez wątpienia przedstawiciel czołówki fotografów działających w drugiej połowie ubiegłego wieku, fotograf o wielkiej skali talentu i dokonań, który jednocześnie pozostaje artystą niewystarczająco docenionym.
 
Jego dzieła prezentowane były na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. w Hongkongu, Holandii, Meksyku, Niemczech, Austrii, Grecji, Francji, Wielkiej Brytanii, Jugosławii, Meksyku oraz we Włoszech. Został uhonorowany m. in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką Zasłużony Działacz Kultury oraz Medalem Św. Huberta. W roku 2017 został odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprezentuje od 15 września 2018 roku reportaże mistrza z cykli: "Starcy", "Dziewczyny", "Ziemie Zachodnie" na wystawie pt. „Nabytki MHF 2018: Wojciech Plewiński”. Równolegle na terenie Strzelnicy MHF prezentowana będzie również wystawa plenerowa pt. „Plewiński. Na scenie”, towarzysząca premierze albumu pod tym samym tytułem.

do góry
© Copyright MHF w Krakowie, 2019
© Copyright MHF w Krakowie, 2019
Design: teren prywatny
Design: teren prywatny
Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+