en | pl
O MUZEUM WYSTAWY WYDARZENIA PROJEKTY EDUKACJA WYDAWNICTWA PRASA ZBIORY ONLINE

MUZEUM FOTOGRAFII W KRAKOWIE
X
X


WYSTAWY / bieżące
Nieistniejące przestrzenie wystaw. Norman Leto
19.04.-14.05.2017
1/6


Dziesięć lat po swoim głośnym debiucie w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski Norman Leto przekrojowo pokazuje swoje prace w Muzeum Fotografii w Krakowie. Zataczamy swoistą pętlę Kraków-Warszawa-Kraków. Artysta wraca do punktu wyjścia fizycznie, artystycznie, mentalnie, do miasta, w którym  kiedyś miał pracownię i rozpoczynała się jego twórcza aktywność jako malarza i artysty nowych mediów.

W wieku lat 26 eksperymentował ze sztuką video, tworzył symulacje komputerowe i nadal jest uważany za głównego przedstawiciela nurtu filmowego w sztukach wizualnych. Patrząc chronologicznie na wystawie pokaże czapkę pilotkę, którą umieszczał na głowie wraz z kamerą już w latach 2000 rejestrując sceny codziennego życia na potrzeby filmu Resistenza (2006). Pierwsza praca filmowa znajdzie miejsce obok najnowszej, mającej obecnie premierę w wielu miejscach na świecie zatytułowanej Photon (2017). Szkice i fotografie, które mamy okazję zobaczyć płynnie przechodzą z okresu krakowskiego do warszawskiego, w którym w latach 2009 – 2010 pracował nad powieścią i tworzył częściowo autobiograficzny filmu pod tytułem "Sailor", będący swobodną adaptacją książki. Film, bardzo dobrze przyjęty na międzynarodowym festiwalu Era Nowe Horyzonty, określony przez brytyjski tygodnik Tribune "najlepszym i najbardziej zaskakującym niezależnym debiutem festiwalu" zostanie w całości zaprezentowany na wystawie.

Powiększone fotografie, kadry filmowe to temat związany ze sposobem pracy artysty, gdyż pod realistycznym światłem kryje się kreacja Leto i programu komputerowego, zaawansowanych narzędzi  umożliwiających tworzenie oświetlenia, cieniowanie, dobór materiałów tworzących siatkę obiektu.   

Sam tytuł wystawy "Nieistniejące przestrzenie wystaw" nawiązuje do częstej praktyki Normana Leto polegającej na kreowaniu cyfrowo własnej przestrzeni wystawowej wykonanej na podstawie planów architektonicznych autentycznego miejsca, galerii, muzeum.  Takie przestrzenie istnieją w jego filmach, są obecne w renderingach 3D. Obrazuje to ścisły związek pomiędzy przestrzenią rzeczywistą a wykorzystaniem przez artystę siatek brył i algorytmów do kreowania przestrzeni 3D. Można to porównać do operowania za pomocą wirtualnej kamery i  pracy prawdziwym aparatem fotograficznym.

W swojej cyfrowej przestrzeni artysta ustawia te same parametry co profesjonalny fotograf w rzeczywistości, a to dobrze uzasadnia pokaz prac Normana w miejscu jakim jest MHF.

Wernisaż wystawy 18 kwietnia 2017, godz. 18:00

//////////////////////////////////////////////////

Współpraca : Art Agenda Nova, Fundacja Wschód Sztuki

Fotografia bryły - artykuł Adama Mazura o twórczości Normana Leto.doc


Fotografia bryły - artykuł Adama Mazura o twórczości Normana Leto.doc

do góry
© Copyright MHF w Krakowie, 2019
© Copyright MHF w Krakowie, 2019
Design: teren prywatny
Design: teren prywatny
Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+