en | pl
O MUZEUM WYSTAWY WYDARZENIA PROJEKTY EDUKACJA WYDAWNICTWA PRASA ZBIORY ONLINE

MUZEUM FOTOGRAFII W KRAKOWIE
X
X


WYSTAWY / bieżące
Nabytki MHF 2018: Wojciech Plewiński
15 września - 18 listopada 2018

W 2018 roku Muzeum Fotografii w Krakowie, dzięki wsparciu Gminy Miejskiej Kraków, powiększyło swoją kolekcję o wybór 30 zdjęć Wojciecha Plewińskiego. Od 15 września 2018 roku można będzie je obejrzeć na wystawie w nowej siedzibie MHF – zabytkowej  Strzelnicy na Woli Justowskiej w Krakowie.

1/8


Dotychczas w zbiorach Muzeum znajdowało się nieco ponad 40 fotografii teatralnych i portretowych autorstwa Wojciecha Plewińskiego. Wartość nowego nabytku określa przede wszystkim jego różnorodność. Pierwsza część wystawy odnosi się do obszaru twórczości Wojciecha Plewińskiego, z którym kojarzony jest najczęściej: współpracy z tygodnikiem “Przekrój” i stylowymi portretami, które trafiały na okładki tego magazynu. Drugi element ekspozycji stanowić będą portrety wykonane w 1964 i 1965 roku podopiecznym Domu Pomocy Społecznej im. Ludwika i Anny Helclów w Krakowie. Trzeci, odrębny cykl, to fotografie reportażowe pochodzące z serii “Ziemie Zachodnie”, wykonane w drugiej połowie lat 50-tych XX wieku.
Wystawa zaprezentuje trzy odrębne obszary zainteresowań i praktyki zawodowej Autora, ukazując  jedynie fragment rozległego, powstającego przez dziesiątki lat, masywu fotograficznego.
 
Kurator: Hubert Francuz
Koordynator wystawy: Bartosz Flak
Aranżacja wystawy: Maciej Plewiński
Termin: 15 września - 18 listopada 2018 r.
Projekt finansowany przez Gminę Miejską Kraków.
 
Miejsce: Muzeum Fotografii w Krakowie
ul. Królowej Jadwigi 220, Kraków
Przystanek "Strzelnica"
Dojazd autobusami nr 102, 134, 152, 192, 252, 902
(6 minut od przystanku Cracovia Błonia)
 
Równolegle na terenie Strzelnicy prezentowana będzie również wystawa plenerowa pt. „Plewiński. Na scenie”, towarzysząca premierze albumu pod tym samym tytułem. 

do góry
© Copyright MHF w Krakowie, 2018
© Copyright MHF w Krakowie, 2018
Design: teren prywatny
Design: teren prywatny
Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+