en | pl
O MUZEUM WYSTAWY WYDARZENIA PROJEKTY EDUKACJA WYDAWNICTWA PRASA ZBIORY ONLINE

MUZEUM FOTOGRAFII W KRAKOWIE
X
X


ARCHIWUM
2018

2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
WYSTAWY /
W drodze do niepodległości
od 30 stycznia 2018

Legiony Polskie ze zbiorów Muzeum Fotografii w Krakowie zagościły w Pałacu Prezydenta RP

1/9


Wojna i wojsko są atrakcyjnym motywem fotografii, a fotografia wojenna intrygującym nośnikiem informacji o ważnych chwilach, zarówno w życiu jednostki, jak i całego narodu. Legiony Polskie - wojsko zrodzone z pragnień garstki marzycieli o wolnej ojczyźnie, skupione wokół Józefa Piłsudskiego, również stało się wiodącym tematem bardzo wielu fotografii.
 
Legioniści wyruszając na front nierzadko zabierali do plecaka aparaty fotograficzne, dokumentowali to wszystko, co działo się wokół nich, ale i to w czym uczestniczyli; czyn garstki zapaleńców, marzycieli, który w znacznym stopniu przyczynił się do odzyskania Niepodległości w 1918 roku.
Epopeja legionowa to bowiem pierwszy z naszych narodowych zrywów, który znamy z prawdziwej dokumentacji fotograficznej – zauważył we Wstępie do towarzyszącego ekspozycji wydawnictwa Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Już nie z wysmakowanych scen, upozowanych w atelier dagerotypisty – lecz ze zdjęć nieomalże reporterskich, tworzonych na gorąco: w polu i okopach, w codziennym wojskowym znoju, w słocie i błocie, w spiekocie i śniegu.
 
Stąd na froncie powstawały całe kolekcje zdjęć, tworzono fotopamiętniki. Dzisiaj trafiają one do muzeów i archiwów. Muzeum Fotografii w Krakowie posiada bogaty zbiór zdjęć dokumentujących legionową epopeję, na podstawie którego powstała wystawa „Na drodze do niepodległości. Legiony Polskie w zbiorach Muzeum Fotografii w Krakowie”.
 
Na 28 unikatowych fotografiach będzie można zobaczyć legionistów nie tylko w okopach Karpat, Bukowiny czy Wołynia ale i poza frontem, wszak żołnierskie życie to nie tylko szarże, stanowiska ogniowe i granaty. To także te chwile, kiedy w nagrodę za żołnierski trud mundury legionistów zdobiły odznaczenia bojowe, a maciejówki czy czaka kawaleryjskie – Orły, dumne symbole odradzającej się Polski. 
 
Odznaki legionowe i Orły z czapek Legionów Polskich udostępniło Muzeum Narodowe w Krakowie, które na ekspozycję wypożyczyło  również gipsowy model pomnika autorstwa Jana Raszki Czwórka, przedstawiający czterech legionistów w charakterystycznej pozie forsownego marszu.
 
Ekspozycja fotografii " W drodze do niepodległości" w Pałacu Prezydenckim jest zwieńczeniem pewnego etapu działalności MHF. "Fakt, że muzeum w swojej kolekcji posiada jeden z ciekawszych zbiorów fotograficznych poświęcony czynowi legionowemu, to okazja, żeby w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dokonać kuratorskiego wyboru przez naszego kustosza Andrzeja Rybickiego. Myślę, że dokonał rzeczy bardzo trudnej: jak w kilkudziesięciu obrazach fotograficznych - pierwszym reportażu wojennym - pokazać coś co wykracza poza ramy kilkudziesięciu obrazków" - powiedział na otwarciu wystawy w Pałacu Prezydenta RP dyrektor Muzeum Fotografii w Krakowie Marek Świca.
 
Kurator i autor scenariusza: Andrzej Rybicki
Koordynator projektu: Hubert Francuz
Projekt wystawy i publikacji: Anna Mokrzycka-Wagner

do góry
© Copyright MHF w Krakowie, 2018
© Copyright MHF w Krakowie, 2018
Design: teren prywatny
Design: teren prywatny
Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+