en | pl
O MUZEUM WYSTAWY WYDARZENIA PROJEKTY EDUKACJA WYDAWNICTWA PRASA ZBIORY ONLINE

MUZEUM FOTOGRAFII W KRAKOWIE
X
X


BADANIA/PROJEKTY
Digitalizacja w MHF

Digitalizacja zbiorów muzealnychDigitalizacja zbiorów muzealnych to od kilku lat jeden z priorytetów w wielu muzeach w Polsce i Europie. W ten trend włączyło się również Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. 

Procesy digitalizacyjne to istotna część ochrony dziedzictwa kulturowego, ale także ważny krok na drodze do udostępnienia szerokiej publiczności zbiorów, które w innym wypadku nie opuszczają muzealnych magazynów. Jest to szczególnie istotne w wypadku obiektów fotograficznych ze względu na ich „podwójną nietrwałość” – z jednej strony delikatny papier lub szklane płyty, z drugiej – chemia i wciąż przebiegające procesy fotochemiczne. Fotografie tak wrażliwe na światło i warunki atmosferyczne wręcz stworzone są po to, aby szczelnie zamknąć je w ciemnych magazynach – dzięki digitalizacji mamy szansę na zapoznanie się z tym „powszechnym” a jednak wciąż mało dostępnym medium.

W 2010 roku dzięki dotacji z MKiDN Muzeum rozpoczęło działania mające na celu udostepnienie zbiorów online w postaci wielofunkcyjnego Katalogu Zbiorów oraz modernizację strony internetowej. Opracowano nowy projekt graficzny strony uwzględniający nie tylko nowoczesne wymogi estetyczne ale przede wszystkim pozwalający zawrzeć nowe obszary informacji, edukacji i rozrywki.
W grudniu 2010 roku udostępniono w internecie pierwsze cztery tysiące obiektów. Nasze zaangażowanie w prace digitalizacyjne zostało docenione i w następnym roku Muzeum zostało zakwalifikowane do Wieloletniego Programu Rządowego KULTURA +. Dzięki środkom finansowym pozyskiwanym w kolejnych latach, proces digitalizacji i udostępniania zbiorów MHF zyskał nowoczesną i w pełni profesjonalną formę. Inwestycje w sprzęt fotograficzny i komputerowy zaowocowały powstaniem Profesjonalnej Pracowni Dokumentacji Obrazowej MHF oraz dobrze wyposażonego i bezpiecznego pomieszczenia serwerowni i repozytorium plików.

W 2012 Muzeum przystąpiło do europejskiego projektu EuropeanaPhotography, którego celem jest udostepnienie na portalu Europeana.eu 500 000 fotografii pokazujących jak zmieniała się Europa i życie jej mieszkańców przez pierwsze 100 lat od wynalezienia fotografii (1839-1939). Dzięki temu projektowi zbiory MHF (oraz kilkunastu innych instytucji z całej Europy) staną się dostępne dla międzynarodowego odbiorcy i zebrane na jednym portalu. W lutym 2015 roku, na stronie Europeana.eu pojawi się 6 tysięcy fotografii ze zbiorów MHF – w tym autochromy Tadeusza Rzący, fotografie autorstwa Stanisława Muchy, rodzinne fotografie autorstwa Klementyny Zubrzyckiej-Bączkowskiej (prezentowane na wystawie „Światło-czułe świadectwo. Skarb z Limanowej” w 2013 roku”) oraz zdjęcia rodziny Kosińskich i Mussilów, a także atelierowe portrety z krakowskich (i nie tylko) zakładów fotograficznych.

W 2014 roku ponownie zmieniliśmy szatę graficzną strony zbiorów online, tak aby była nie tylko bardziej atrakcyjna wizualnie, ale również funkcjonalna.

Więcej o projekcie Wirtualne Muzeum Historii Fotografii

Więcj o projekcie EuropeanaPhotography:
- na stronie MHF
- na stronie projektu - europeana-photography.eu
- portal Europeana.eu
- o wystawie All Our Yesterdays - earlyphotography.eu
- na profilu Facebook

Muzeum Historii Fotografii uczestniczyło również w tworzeniu strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego poświęconej projektom digitalizacyjnym - digit.mkidn.gov.pl - na której mozna znaleŁºć więcej przydatnych linków, dokumentów i informacji na temat digitalizacji. 


do góry
© Copyright MHF w Krakowie, 2019
© Copyright MHF w Krakowie, 2019
Design: teren prywatny
Design: teren prywatny
Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+