en | pl
O MUZEUM WYSTAWY WYDARZENIA PROJEKTY EDUKACJA WYDAWNICTWA PRASA ZBIORY ONLINE

MUZEUM FOTOGRAFII W KRAKOWIE
X
X


BADANIA/PROJEKTY
Album „Szkice do portretu”

Książka „Szkice do portretu” jest autorską propozycją opowiedzenia o fenomenach związanych z szeroko pojmowaną fotografią z perspektywy jednej z najpopularniejszych form obrazowania – portretu.Historia fotografii nie jest jedną opowieścią. To meandrujące, wielowarstwowe i nieraz trudne do rekonstrukcji historie, w których zmieszane są w różnych proporcjach indywidualna pomysłowość i prawa wielkich rynków, gotowość do odkrywania nowych terytoriów i strach przed zmianą, konwencja i wolność, potrzeba dokumentacji i wiara w siłę obrazu. Każdy z tropów, którymi można podążyć, jest na swój sposób fascynujący, każdy udowadnia, że żywa tkanka kultury zawiera w sobie nadmiar, którego odkrywanie za każdym razem na nowo staje się przygodą.

Zbiór tekstów i fotografii składających się na tę publikację można czytać w wybrany przez siebie sposób, bądź podążając za tokiem zasugerowanej narracji, bądź wybierając z niej poszczególne zagadnienia dotyczące między innymi rozwoju technologii, konwencji obrazowania czy prawa autorskiego. 

Zaproszenie odbiorcy do aktywnego podążania za własnymi zainteresowaniami i wyborami, jak i próby stworzenia przystępnej formuły przekazywania specjalistycznej wiedzy wpisują się w nową propozycję funkcjonowania Muzeum Fotografii w Krakowie.
 
Publikacja towarzyszy wystawie „Portret”.
 
Koncepcja: Monika Kozień
Redakcja: Monika Kozień, Marta Miskowiec, Aneta Kopczacka
Teksty: Zbigniew Chadaj, Jakub Chwalba, Bartosz Flak, Marek Janczyk, Aneta Kopczacka, Monika Kozień, Marek Maszczak, Marta Miskowiec.
Projekt graficzny: Zbigniew Prokop / Creator s.c.
Zdjęcia zamieszczone w książce pochodzą ze zbiorów MHF, prywatnej kolekcji oraz archiwów rodzinnych.

do góry
© Copyright MHF w Krakowie, 2018
© Copyright MHF w Krakowie, 2018
Design: teren prywatny
Design: teren prywatny
Dofinansowano ze środków
Programu Wieloletniego Kultura+